Porin seudun vihreät valitsi eilen 4.6. kevätkokouksessaan ensimmäiset 12 kuntavaaliehdokasta 18.4.2021 pidettäviin kuntavaaleihin. Kaikki nyt valitut kuntavaaliehdokkaat ovat Porista. Joukossa on ehdokkaita kaikista ikäluokista ja sekä uusia kasvoja että jo pitkään mukana olleita aktiiveja.

– Yhtenä kuntavaalien teemana tulee olemaan avoimuus ja hallinnon läpinäkyvyys, johon haluamme selkeitä parannuksia, toteaa yhdistyksen puheenjohtaja Jarkko Santala. Päätösten valmistelu salassa ja vähäinen osallistaminen heikentävät kuntalaisten luottamusta politiikkaan eivätkä kuulu tähän päivään. Avoimen päätöksenteon kunnassa kaikkien on parempi olla.

Nyt valitut ehdokkaat ovat:

 • Suvi Heikkilä (filosofian tohtori, tutkija)
 • Susanna Kivimäki (hallinnollinen isännöitsijä)
 • Tuomas Koivuviita (tietoliikenneasentaja)
 • Jari Känä (sahatyöntekijä)
 • Heli Mannersuo-Ojansuu (LTO, FM)
 • Sari Nyberg-Tuominen (varhaiskasvatuksen opettaja)
 • Tuula Saarinen (yhteiskuntatieteiden maisteri, palvelupäällikkö)
 • Minna-Liisa Salonsaari (filosofian tohtori, museoamanuenssi)
 • Jarkko Santala (ICT-asiantuntija)
 • Riikka Siivonen (opiskelija)
 • Hanna Sinisalmi (kasvatustieteiden maisteri, luokanopettaja)
 • Teija Österlund (lehtori)

Lisää ehdokkaita nimetään yhdistyksen syyskokouksessa. Kiinnostuitko? Lähde mukaan tai vinkkaa ehdokasta! vihreat.fi/ehdokkaaksi